Nutka żółtej tulipanowej historii

Większość odmian tulipanów już dawno przebrzmiała i tylko na stanowiskach zacienionych  można cieszyć oczy niestrudzonymi dekoratorami naszych ogrodów. Ale jest pewna późna odmiana tulipanów kochających słońce, która zwleka z kwitnieniem, by być niekwestionowaną tulipanową gwiazdą Ogrodu Tygrzyka. Nie jestem pewien czy to zamierzone czy nie przez hodowców, ale jedno jest pewne, ta złotożółta odmiana Golden Harvest, zamyka sezon tulipanowych piękności. I będzie tak kwitła jeszcze przez kilka dni czerwca. Przynajmniej pod Toruniem będziemy cieszyć się ich widokiem, jeszcze przez kilka dni. I proszę pamiętać w grupie siła, także ta efekciarska.

Może się komuś wydawać, że to wczesna pospolita żółta odmiana z grupy Apeldoorn- nic bardziej mylnego.Wystarczy zajrzeć do środka kielicha by przekonać się, że nasz spóźnialski jest calutki żółty i darmo szukać czarnego charakterystycznego środka dla Apeldoorn.       Jest po za tym smuklejszej budowy o charakterystycznym odcieniu żółci.

 

Identyfikując  tą starą odmianę,wyhodowaną  w 1928 roku , a kwitnącą w ogrodach mojej  Babci Walerii i Mamy Gerdy przez dziesiątki lat, zaspokoiłem swoją dziecięcą ciekawość i nurtujące pytanie. Skąd jesteś, że jesteś tak wytrwały i niezmienny?

Wystarczyło wnikliwie przejrzeć, niepozorną książeczkę z roku 1977 pt.”Tulipany i hiacynty”, autorstwa Joanny Krause i wszystkie tulipanowe tajemnice stały się jasne. Polecam tą pozycje, to kompendium wiedzy o tulipanach, przydatna każdemu miłośnikowi tych zachwycających piękności.

A na koniec oto on raz jeszcze.

Smukły i dostojny tulipan odm. Golden Harvest, widziany dziecięcymi oczyma.

   Pozdrawiam z ogrodu, Tygrzyk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Nutka żółtej tulipanowej historii

 1. Valdi pisze:

  Gdzie można kupić cebulki tulipanów Golden Harvest

 2. Jolka pisze:

  Gdzie można kupić cebulki tulipanów Golden Harvest ???

  • Tygrzyk pisze:

   Jak dopisze pogoda to w sobotę będę sadził tulipany, postaram się kilka cebulek zostawić dla Ciebie. Jestem prawie pewny ,że nie spotkasz ich w sprzedaży. Pomyśl co ty możesz podzielić ,by podesłać malutką sadzonkę do ogrodu Tygrzyka,która mnie zaskoczy. Zupełnie malutką.Pozdrawiam, Janek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *