Majowe przebudzenie

Majowy ogród to nie tylko kwitnące tulipany o wymyślnych barwach i kształtach kielichów, to przede wszystkim  kwitnąca różnorodność kwiatów  drugiego planu. Bo jak nazwać takiego ubiorka wiecznie zielonego, który na brzegu stawu tworzy niby białą zaspę w maju? Gdy przyjrzymy mu się bliżej, jego kwiaty to arcydzieło natury, więc może to ornamentowy mistrz.


 

 

 

 

 

Dla kontrastu, ale o równie ciekawych szczegółach kwiatków zadziwia  floks szydlasty, niepozorna bylina skalna która gości w większości naszych ogrodów. To przykłady roślin do zadarniania zbędnych, pochyłych i nieprzyjaznych terenów, które dzięki nim stają się atrakcyjnym krajobrazem.

Jest jedno małe ale!

Aby efekt był gwarantowany, powierzchnia pokryta przez te maleństwa musi wynosić minimum 1 m kwadratowy i co najważniejsze, musimy nie dopuścić do zachwaszczenia.      A to często nie takie proste, acz konieczne.

Spacerując  w maju w ogrodzie Tygrzyka , nie sposób  nie zauważyć żółtych plam pełnika europejskiego i równie starej pozycji w polskich ogrodach, jaskra ostrego. Czy trzeba namawiać do posiadania tych kwiatów w swoich ogrodach ? Nie sadzę.

Takie odcienie żółci na tle soczystej zieleni to bardzo ciepłe doznania, to wiosna w pełnym wydaniu, to garść optymizmu dla oglądających.

A w maju, w maju nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie niezapominajek, błękitnych cudeniek z tajemniczym oczkiem.

Proszę tylko pamiętać, to kwiatek cyklu dwuletniego i po przekwitnięciu  musimy go posiać lub pozwolić się rozsiać samemu. Ja wybieram opcję drugą, dla leniwych.

Gdyby ktoś rozpoczynał swoją przygodę w ogrodzie z niezapominajkami, służę nasionami. Jak widać tło w Ogrodzie Tygrzyka mimo, że pospolite i znane od lat , zaskakuje nas co wiosny prostotą, i wdziękiem. Tak właśnie ma wyglądać ogród – ogród znany i nieznany.

Pozdrawiam w maju, Tygrzyk.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Majowe przebudzenie

  1. Lucyna pisze:

    Floks obłędny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *