Tulipanowe szaleństwo

Tulipany!

odm Queen of Night

Nie ma chyba drugiej takiej rośliny ogrodowej, no może jeszcze róża, o tak ciekawej i burzliwej historii. Cebule tulipanów, które były ważone niczym złoto, a kwiaty zachwycały do tego stopnia, że tworzyły się i upadały fortuny w Zachodniej Europie w XVI wieku,  przetrwały w chwale do dziś.  Kwiat, którego uprawę rozpoczęli Persowie w X wieku, a po trafieniu do ogrodów  dworów w Austrii i Holandii w XVI wieku, zrobił zawrotną karierę. Stał się obiektem pożądania i spekulacji, przyczyną śmierci i powstawania wzniosłych utworów literackich.

Może właśnie ten widoczny Queen of night zainspirował A.Dumas do napisanie „Czarnego tulipana”.

Dziś, mimo upływu tylu wieków, tulipanowy świat rozrósł się do niebotycznych rozmiarów. Holandia stała się drugą ojczyzną tulipanów, a botanicy i ogrodowi Pasjonaci wyhodowali około 120 gatunków tulipanów,  odmiany liczone są w  tysiącach . Nie ma chyba ogrodu, gdzie nie zakwitłby ten wiosenny, pełen optymizmu kwiat.

Oto kilka w tej chwili kwitnących piękności w Ogrodzie Tygrzyka. O każdej z pokazanych odmian można powiedzieć coś, co daje obraz indywidualności danej odmiany. Z uwagi na to, że to moje ulubione kwiaty,w żadnym przypadku nie mogę być obiektywny w ocenie, dla mnie wszystkie z prawie 60 posiadanych odmian są wyjątkowe.

A oto i dekoracja ogrodu z ostatnich dni.

odm Casablanca

odm Apeldorn Elite

Gigant- nie mylić ze wczesnymi czerwonym

odm Monsella, dla mnie brak słów

odm Peach  Blassam

 

odm. Peach Blassam , ustrojona w różaną artystyczną  finezję , aż strach je ścinać aby czegoś nie stracić niosąc bukiet do domu

 odm Sapporo, kielichy idealne do likierów

odm Alladyn , to pewnie na cześć tulipanowej magii

Coś w nich jest, prawda.

Aby lepiej można było dostrzec ich wyjątkowość odmianową,  doradzam sadzenie odmian w grupach po minimum 10 cebul. Efekt wizualny zapewniony, ale to już sprawa indywidualna każdego ogrodowego malarza.

pozdrawiam z Ogrodu Tygrzyka

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *