Peonia delikatna koperkowa siłaczka z Kaukazu

Kupując na wystawie ogrodniczej w Toruniu, tą osobliwą odmianę piwonii (paeonia tenuifolia),  zaciekawiła mnie jej inność. Ale dopiero gdy kolejnej wiosny, zobaczyłem jej delikatny układ listków, którym z wyglądu bliżej do koperku niż peoni, zdałem sobie sprawę z jej oryginalności. Czytane informacje o moim nowym nabytku, peoni delikatnej odm Plena Rubra sprawiły, że czekałem na zakwitnięcie kolejnej wiosny z zapartym tchem.

Ale czy można się dziwić, gdy z ziemi 1 kwietnia wychodzi coś takiego?

Oto uchwycone tegoroczne początki.

Te wyglądające niczym czerwone guziki główeczki, to rozwijające się kwiaty peoni delikatnej,potocznie nazywanej wąskolistną.Kwiaty, których rozwój i bujne szkarłatne kwitnienie, można podziwiać do połowy czerwca, dla mnie są „zabójcze”. Nie muszę chyba pisać, że w Ogrodzie Tygrzyka, nie ma rzeczy, której bym nie zrobił, aby zapewnić przetrwanie tym kwiatowym maleństwom, przekształcających się w wystawowy obraz.

A tu zaskoczenie – są bardzo samodzielne i natura obdarzyła jej w niesamowitą wytrzymałość na niskie temperatury. Co do innych aspektów uprawy, jest podobnie. Zapewniając słoneczne, ciche stanowisko, glebę próchniczną, raczej delikatnie wilgotną i podziw co dnia, możemy być pewni, że zrobiliśmy co trzeba.

Jeszcze jedna ważna sprawa , bardzo ostrożnie postępujemy z nawożeniem azotowym, jego nadmiar może spowodować, pojawienie się szarej pleśni na łodygach (rodzaj zgnilizny na styku z ziemią) . To nie wróży nic dobrego przy wszystkich odmianach piwonii.Zamieranie pędów kwiatowych,osłabienie kwitnienia,to jest właśnie to.

Doradzałbym stosowanie ściółkowania późną jesienią starym dobrze przerobionym obornikiem, a najlepiej przesianym kompostem. W kolejnym roku, będzie doskonałym materiałem zasilającym krzew, ale co równie ważne zapewni utrzymanie stałej wilgotności w otoczeniu naszej piękności.

W nagrodę  urośnie nam coś takiego, to efekt wegetacji  do 12 i 18 kwietnia br, początki corocznego spektaklu.

Kolejna relacja za kilka dni, pozdrawiam zapatrzony Tygrzyk.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *