Znalazłeś wiosnę w ogrodzie, znalazłeś i pracę

Przylaszczki z Kaszub

Gdy tak czekamy i liczymy dni ze słońcem tej wiosny , gdy witamy po kolei nasze malutkie wiosenne piękności, robi się tak jakoś przyjemniej w nas samych. Patrzymy na kolejną odsłonę , coraz to większej populacji pastelowych krokusów karmiących  pszczoły, które właśnie wykonały swój dziewiczy lot anno domini 2019.

Czasami czyjeś towarzystwo bywa udręką

Śniadanko u Tygrzyka

 

 

 

 

 

 

 

Odkrywamy , wschodzące maluchy w pobliżu Mamy kokoryczy, ciesząc się bardzo, że są tak samodzielne . To nic , że rozsiały się na głowie miłka wiosennego – dzieci tak mają,  są spontaniczne.

Kokorycz solida odm Betty Evans z przychówkiem 2019

Śnieżyce ,dawno zapomniały co to śnieg

Piękniś- zawilec( anemon) grecki odm Pland Blue Shades

 

Mój spacer o tej porze roku kończę zazwyczaj przy ciemiernikach, to tu dotykając sztywnych  pergaminowych zielonych liści ciemiernika i nad wyraz okazałych i zwiewnych czerwonych bukietów. Siadam  na kosmatym dębowym pniaku w ich pobliżu i zastanawiam się  co mógłbym jeszcze dla nich wszystkich zrobić, by kwitły o jeden  dzień dłużej.

Ciemiernik delikatnie trącony przez zimowe wiatry

Otrzeźwienie przychodzi  nad wyraz szybko – wystarczy , że spojrzę  przed siebie.                 Janek, masz cały Ogród  Tygrzyka do przeglądu ! I zaczyna się wyliczanka w głowie.

Od takich wspomnień przybywa energii i chęci do pracy.

Na teraz musisz sprawdzić , czy wszystkie tak pieczołowicie okryte jesienią kwiatowe piękności,  zostały uwolnione od termicznych czapeczek. Czy na pewno każdy „wybitny” kwiat dostał swoją dawkę organicznego „kompostowego złota” jako zapas niewidzialnej energii na rok. Warto też sprawdzić czy, wszystkie rośliny  przetrwały – być może  potrzebna natychmiastowa pomocna dłoń Tygrzyka ?

I najważniejsze !  Zadbaj o swoje ukochane róże, zrób wszystko  co tylko potrafisz , by były zdrowe i czarujące .

Wielkokwiatowa , pąki odm Gaujard

Rozkwitająca odm Gaujard

Nabytek 2017, pierwsza róża odm Silka- o nią zadbam szczególnie

No i jutro od rana sekatory w dłoń, do przycięcia ponad 50 krzewów różanych, wisteria i kilka dorodnych milinów. Do tego kilu clematisom, też przyda im  się fryzjer, ale to zupełnie marginalny zabieg.  Priorytetem są róże.

Nieznajoma Francuzeczka witająca Gości

Schwarze Madonna  wyjątkowa Arystokratka

Róża angielska wieczorową porą- odm Abraham Darby

 

 

Trzeba im rozgarnąć kompostowe  kopczyki, przyciąć w zależności od typu róży, a na koniec wykonać oprysk środkiem grzybobójczym- przede wszystkim zapobiegać chorobom.

Ta nowa róża angielska poniżej, nie wymaga wielkiego cięcia . To był jej pierwszy raz- prawda że urocza.Przesadziłem ją na honorowe miejsce. Zima jej nie zaszkodziła i ma się doskonale.

Pogoda ma nam podobno sprzyjać, a ewentualne lekkie zmęczenie wieczorem, dla takich obrazów w przyszłości, to lek na całe zmęczenie.                                                                             Jedna piękniejsza od drugiej i wszystkie chcą nam coś powiedzieć.

Pozdrawiam, życząc przyjemnego pobytu w ogrodach , Tygrzyk.

 

PS A oto linki do wpisów Tygrzyka ,jak w prosty nie skomplikowany sposób przyciąć róże. Nie mam czasu powtarzać tego samego raz jeszcze. Ogród czeka.

Różane cięcie pełne nadziei

Różanych potyczek ciąg dalszy

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *