Świąteczny, przegląd różanych chwil

Przeglądając w zimowy wieczór różane fotografie z Ogrodu Tygrzyka , trudno nie  oprzeć się wrażeniu , że podziwiam coś ulotnego zatrzymanego tylko na chwilę. Ulotne barwy, ulotne zapachy , a wszystko to opatulone fantazyjnymi płatkami , które zachęcają nas do pozostania z nimi na dłużej.

Westerland lubi zadziwiać

 

Róże parkowe , bo to One są dzisiejszymi bohaterkami wpisu, mają w sobie coś niesamowitego – podchodząc do kwitnącego krzewu wiele razy, za każdym razem widzimy coś więcej- to taki niekończący się  pokaz. Wielość „różanych słów” sprawia , że najlepiej pozostać z nimi na zawsze.

Pilgrim długo była skromną różą ,by tego roku zaszaleć

Niezawodna odmiana Abraham Darby

Po takich spotkaniach w głowie tylko jedno – co by tu jeszcze zrobić , by „różanych słów” było jeszcze więcej. Obsypany różami krzew to  nasz cel nadrzędny.

 

 

Może warto zrobić to, o czym piszę wcześniej ;  http://ogrodtygrzyka.pl/?p=2642

Różanych potyczek ciąg dalszy

Zrozumieć róże nie łatwo, łatwo za to zakochać się w ich uroku od pierwszego wejrzenia.

Piękna Jayn Austin

Dziele się zatrzymanymi obrazami, licząc na naśladownictwo. Nie namawiam do czegoś nieosiągalnego, raptem do posadzenia chociaż jednego pachnącego krzewu wiosną. A wszystko to, ku uciesze naszych zmysłów i dla uatrakcyjnienia naszego otoczenia.

Louise Odier

Czy są trudne w uprawie? Śmiem twierdzić, że są najłatwiejsze z pośród wszystkich różanych odmian. Mają w sobie coś z dzikiej przeszłości, pozostawionej dla łatwiejszego ich przetrwania. A ta cecha, jest bardzo istotna dla ogrodów kwitnących w naszej , polskiej szerokości geograficznej.

Odmiana Prince

Grupa róż parkowych jest bardzo różnorodna. Należą do niej  m.in gatunki i odmiany botaniczne i uprawne, stare róże ogrodowe        ( damasceńskie,stulistne,mchowe,francuskie) wiele róż burbońskich, portlandzkie,piżmowe oraz współczesne odmiany róż parkowych i większość róż angielskich.

W takim Towarzystwie każdy budynek będzie atrakcyjny- odm Withe Maillandine i Lavender Lassie

Jak widać jest w czym wybierać. U Tygrzyka rośnie ich raptem kilkanaście , za to radości jest  pełen ogród.Nasze nasadzenia jak zawsze, będą wypadkową marzeń i możliwości zdobycia wybranej odmiany. Ale jedno jest pewne, będziemy czekać z wypiekami na twarzy, na każde kwitnienie kolejnego posadzonego wcześniej krzewu.

Odm Lavender Lassie

Przecież nie ma brzydkich róż !!!

Pod wieczór odmiana Kimono zachwyca

A my ciągle szukamy i sadzimy kolejne okazy z nadzieją , że kolejny okaz zawładnie nami do reszty.

Odmian Warwic Castle

Może to będzie Ona ? Kupiona w 2018 roku , jako różana niespodzianka. Jak widać bardzo urodziwa niespodzianka ( muszę poszukać jej nazwy odmianowej), a póki co wystarczy dbać i czekać na powiększenie się krzewu i obsypanie się różami.

Kupiona w 2018 i już pierwsze różyczki,  i odwieczne pytanie-jak masz na imię kochana?

Nie wolno spodziewać się cudów po pierwszym roku rośnięcia, tu potrzebna jest cierpliwość i indywidualna opieka nad kazdym egzemplarzem.Nagroda przyjdzie z czasem.Tak jak kwiaty tych Nieznajomych róż francuskich kwitnących od niedawna w Ogrodzie Tygrzyka .

Róża francuska odmiana nieznana

Francuzeczka NN

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam, Janek zwany Tygrzykiem.

Ku pamięci największego Różanego Ogrodnika, Davida Austina – człowieka, który znał mowę róż.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Świąteczny, przegląd różanych chwil

  1. Ania pisze:

    Będę się inspirować. Dzięki za cenne rady. Muszę poczytać jak się je tnie. U Ciebie takie zdrowe liście. Jak to robisz?

    • Tygrzyk pisze:

      Cała przyjemnośc po mojej stronie, o kwiatach mogę rozmawiać bez końca ha,ha. Co do cięcia , opisałem moje sposoby w dwóch wpisach- musiałabyś poszukać -słowo klucz przy wyszukiwarce będąc na stronie -cięcie róż. Po prostu.Zdjęcia tez tam są, więc wszystko stanie się jasne. Pozdrawiam. .j.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *