Zostawmy w ogrodzie kilka serc

Serduszka okazała różowa, odmiana goszcząca w ogrodach naszych ogrodowych Nauczycieli, lata temu

Sadząc kilka lat temu pierwszą serduszkę okazałą ( lac Dicentra spectabilis), wracałem do obrazów ogrodu mojej Mamy. Gdzie rosła od niepamiętnych czasów i co wiosny zadziwiała nas wszystkich. Zapragnąłem ponownie się zatrzymywać, przy bujających się na wietrze serduszkach i  podglądać jak ciekawe dziecko ich niesamowite kształty kwiatów.

Oj, działa na zmysły to arcydzieło natury.

 

 

 

 

 

A gdy obudzi się w nas nutka kolekcjonera ogrodowych dziwadełek, ani się obejrzymy, a w naszym ogrodzie zaczną kwitnąć co raz to nowe  Piękności. I tak, w wiejskim ogrodzie Tygrzyka zadziwiają i pobudzają naszą wyobraźnię, kolejne odmiany serduszek o niespotykanych kombinacjach barw liści, i kwiatów.

Gdy zakwitło po raz pierwszy coś tak białego, nie mogłem nadziwić się czystości tej bieli. Arcydzieło natury !

Serduszka okazała odm Alba

Te niezliczone białe maluchy wyglądają jak by miały za chwilę odlecieć, tylko czekają na kogoś w potrzebie.

Potem było tylko ciekawiej, zjawiskowość mieszała się ze skromnością. Złote liście wiosną to była tylko przygrywka.

Serduszka okazała odm Gold Heart -Ogród Tygrzyka wczesna wiosna

Zakwitła  !!!

Wszystko co pierwsze jest najcudowniejsze , kwiaty nie są wyjątkiem. W takich okolicznościach natury, kolejny kawałek serca można zostawić w ogrodzie.

Zakątek serconośny

Utrata poczucia czasu, w takim towarzystwie to nie wstyd

 

 

 

 

 

 

Skromność bywa wspaniała, trzeba się tylko jej lepiej przyjrzeć.

Serduszka wspaniała ( lac. Dicentra eximia )

Na niektóre serduszka trzeba poczekać dłużej , piękno potrzebuje czasu by zachwycać. Oto dwuletnia serduszka piękna Luxuriant, jej kwiatki są półpełne, niektórzy nawet mówią , że pełne.

Serduszka piękne ( lac Dicentra formosa) odm Luxuriant

Gdy już myślałem , że tegoroczne niespodzianki sercowe się  zakończyły, spotkałem to cudo. Co ważne ta zaskakująca serduszka miała kwiat , a to najlepsze co może spotkać ogrodowego pasjonata – gwarancja wiosennej inności.

Oto i  ona, biało złota serduszka okazała przywieziona z Wystawy Kwiatowej w Toruniu. No i jest kolejny powód czekania na wiosnę.

Serduszka okazała (lac. Dicentra spektabilis) odmiany jeszcze nie znam, ale to kwestia czasu

 

No , a teraz wracamy na Ziemię. Kilka  dobrych i tylko dobrych  sprawdzonych rad w uprawie serduszek.

Zanim posadzisz te kwiaty dobrze się zastanów, gdzie im będzie dobrze przez kilka kolejnych lat- one nie lubią być przesadzane !

Co lubią? Jak je uprawiać?

 • stanowisko lekko zacienione, półcień
 • ciągle delikatnie wilgotną glebę o strukturze przepuszczalnej , próchnicznej. Odczyn gleby obojętny, gdy roślina dorośnie może być lekko kwaśny.
 • uwaga wiosną na roztopy! Na ich stanowiskach nie może zbierać się woda na dłużej- bo wygniją
 • w czasie letnich upałów konieczność podlewania – nie po liściach
 • dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych, wilgotne powietrze i  rosy im służą
 • mrozoodporność całkowita, nawet spadki temperatur poniżej minus 20 nie robią na nich wrażenia. Jedynie w pierwszym roku po posadzeniu lepiej przykryć na zimę liśćmi lub jedliną.
 • wysoka konkurencja kwiatowa obok nich , nie wskazana. Doskonale wyglądają i czują się w towarzystwie żurawek, brunner, epimediów – kontrastujące barwy ich  liści  idealnie się prezentują z serduszkami.
 • rozmnażamy wczesną wiosną III-IV podbierając sadzonki boczne z tzw oczkiem lub dzieląc cały krzew ,jak tylko przekwitnie w VII-VIII . Nowe nasadzenia  nie mogą przeschnąć, ich nowe stanowisko musi być koniecznie  cały czas wilgotne.

Mam wrażenie , że w niejednym ogrodzie zawita w przyszłym roku, ta spektakularna i zadziwiającą swą formą roślina.

I proszę pamiętać , to bardzo łatwe w uprawie kwiaty.            Kluczem do sukcesu jest ciągle wilgotna gleba i delikatny cień.

Życzę miłych sercowych spotkań we własnych ogrodach, Tygrzyk.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Zostawmy w ogrodzie kilka serc

 1. Joanna pisze:

  Zachwycające 😍.

 2. Kamila Kawecka pisze:

  Niektóre odmiany są przepìękne, chociaż im dłużej wracam do zdjęć i podziwiam kwiatostany i liście o różnych odcieniach, tym trudniej wybrać najpiękniejszą i okazuje się, że wszystkie są cudne, każda inna, ale sprawiają wrażenie delikatności, eteryczności i jakiejś ulotności. Faktycznie serduszku można pokochać całym sercem.

  • Tygrzyk pisze:

   Pewne pierwsze miłości,chociaż może trudno w to uwierzyć nie tracą na aktualności. Mimo,że upłynęło ładnych parę lat.Potrafimy bardzo dobrze ukryć swe dawne spojrzenia pełne zachwytów, a gdy nadarzy się okazja, zrobić wszystko by na nowo próbować kreować realny wyidealizowany świat.Jak to często bywa zakochujemy się powtórnie i tak już na zawsze, będziemy zawieszeni między czasami marzeń i zachwytów. To taka nieoczekiwana nagroda dla ogrodnika, oprócz kreowania ogrodowej przyszłości i cierpliwego czekania na nią , pocieszają nas byłe kwiatowe miłości.Pozdrawiam serdecznie, Tygrzyk

 3. Ewa Trzcina-Nowicka pisze:

  Ciekawy artykuł.A u mnie w ogrodzie ich brak.Pora nadrobić niedopatrzenie.

  • Tygrzyk pisze:

   Cieszę się ,że wpis cię zaintrygował. Wbrew pozorom to kwiaty trudne w „obsłudze” tylko przez pierwsze 2 lata-potem już z górki. Jesli odezwiesz się w kwietniu, to sprawdzę czy nie mam nadliczbowych sztuk. Ale nie obiecuje na 100%,postaram sie uzupełnić twoje zapomnienie. Pozdrawiam,Janek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *