Kolejny rok i kolejne sianie łaciatego dziwoląga

Kilka słów o miesięcznicy rocznej ( lac Lunaria Annua), którą znają wszyscy, a która w Ogrodzie Tygrzyka zrobiła w roku 2016 niezłego psikusa. To roślina dwuletnia, praktycznie raz posadzona w ogrodzie nigdy  nie ginie.

Wiosną dorasta do 50-100 cm i zakwita drobnymi blado fioletowymi kwiatkami. Efekt jest tym większy im w grupie zakwitnie ich więcej sztuk, najlepiej co najmniej dziesięć.  Ale nie kwiatki są ich mocną stroną. Miesięcznice to przede wszystkim doskonały materiał na suche bukiety. Ich nasiona ukryte są w łuszczynkach eliptycznych, w których gdy skruszymy i wydobędziemy nasiona, odsłonimy srebrną przegrodę , wyglądająca jak srebrna moneta. Stąd potoczna nazwa tej miesięcznicy” judaszowe srebrniki”.

Gdy w 2016 roku kilka miesięcznic zakwitło odmiennie- o właśnie tak !

Trochę byłem zdziwiony.

Kolejne sianie i czekanie, i oto w 2018 rośliny powtórzyły tą cechę – ucieszyłem się jak dziecko.

Sięgnąłem do literatury  i odnalazłem wzmiankę o odmienności tych kwiatów tzn o kwiatach białych. Ale co tu robią pstrokate i do tego półpełne?

Nie pozostaje mi nic innego , jak posiać jutro kolejny raz, wyselekcjonowane nasiona mojego „dziwadełka” na poletku rosadnika z duża tabliczką z napisem „dziwadło” i czekać.

 

Przy okazji odrabiania lekcji z miesięcznic- odkryłem miesięcznicę bylinową ( lac Lunaria Rediviva).

W mojej opinii jest kwiatem o uroku bijącym na głowę opisaną miesięcznicę roczną. Jej urokliwe fazy kwitnienia,delikatne kwiatki, liście pełne mieniących się odcieni zieleni, to cechy godne podziwiania.

 

 

Co ciekawe pachnie wieczorem i nocą- powód ? Zapylają ją motyle nocne, to dla nich te wabiące” perfumy”.

Gdyby ktoś zapragnął je mieć u siebie w ogrodzie , służę pomocą- mam ich kilka.

Pozdrawiam z Ogrodu Tygrzyka, Janek.

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kolejny rok i kolejne sianie łaciatego dziwoląga

 1. Witus pisze:

  Ja bardzo bym pragnal miec takie cudo w swoim ogrodku

  • Tygrzyk pisze:

   Nic nie stoi ,na przeszkodzie abyś wiosną gdy wschody będą udane otrzymał sadzonkę. Ale nie dzielmy skóry na niedźwiedziu- odezwij się w kwietniu.Pozdrawiam , Tygrzyk

 2. Teresa pisze:

  to zapewne i fruczak gołąbek gdyby był skorzystałby ze słodkiego nektaru bo to przecież ćma. Miesięcznice mam od dawien dawna ale i bylinowej słyszę dopiero od Ciebie Janku.Chętnie bym posadziła u siebie ale czy dobrze znosi suche piaszczyste miejsca?

  • Tygrzyk pisze:

   Ona potrzebuje tylko dwóch rzeczy ; półcienia i żeby gleba była chociaż delikatnie wilgotna latem. Po za tym rośnie jak szalona. U mnie rosną po pn stronie świerka. Mogę Ci wysłać sadzonkę ,kiedy tylko zechcesz. Pozdrawiam, janek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *