Ogród pełen niespodzianek

Jak sadziłem pierwsze kwiaty i drzewa w Ogrodzie Tygrzyka naście lat temu, spotkałem niebywale urodziwą żabkę w „cętki” . Wieczorem już wiedziałem , że będę mieszkał razem z ropuszkami zielonymi, których w kolejne dni spotykaliśmy całkiem sporo.                               Ropuszkami o nietuzinkowej urodzie, które są  pod pełną prawną ochroną.

Ropucha zielona

Czy można wymarzyć sobie lepsze towarzystwo?

Dla nas stały się symbolem tego ogrodu. Spotykaliśmy je na wieczornych polowaniach na owady ( główne menu)  i dziennych drzemkach w zacienionych, i kamienistych szczelinach ogrodu skalnego. Po roku wspólnego życia, wiedzieliśmy gdzie zimują i jak możemy im pomóc przetrwać zimowy czas. Ich ulubionym miejscem była moja przechowalnia w budynku gospodarczym, gdzie przechowywałem  cebule gladioli , bulwy  dalii, itp.                   Zrobiłem dla nich łagodne wejście do podziemnego schowka i wsypałem więcej delikatnego piasku do zakopywania się do zimowego snu. Zrobiłem nawet dziury w ścianach przechowalni  –  to były ich ulubione skrytki, wykopały tam swoje głęboki norki i zapadały po kilka w swoisty letarg. Polubiłem nawet nornice, bo to w ich norki na ogrodzie, późną jesienią wchodziły moje ropuszki zielone by przespać zimę.

Zimowisko dla ropuszek

 

Ropuszka zielona w akcji

Sielanka trwała.

Doskonale się rozmnażały , różnorodność roślin w ogrodzie była dla nich kopalnią pożywienia i doskonałym schronieniem. Było ich tak dużo , że postanowiłem przenieść  którejś wiosny, małą gromadkę do zaprzyjaźnionego Ogrodu Botanicznego, aby i tam opanowały teren dla nich wprost stworzony.

Ale ubiegłej jesieni, nie pojawiły się w przechowalni moje zielone ropuszki. Gdzieś wywędrowały nie wiedząc czemu. Nie spotkałem żadnej martwej , więc tragedię wykluczyłem. Wiosną było mi ich brak. We wspomnianym Ogrodzie Botanicznym też ich nie widziano.

Ale już śpieszę uspokoić wszystkich czytających- są !!!!!!!!!!!!

Spotkałem kilka wczoraj.

 

Mają się dobrze , choć zdecydowanie jest ich mniej.  Co je wystraszyło? Pewnie niespotykanie wysoki poziom wód gruntowych jesienią 2017 – lało od sierpnia do października. A w przechowalni wody było 70 cm- to nie był dobry nocleg na zimę.

Co ciekawe inne  płazy żyjące w naszym ogrodzie, mają się doskonale.                                 Spotykamy pohukującą płazią ciekawostkę – grzebiuszkę ziemną, zwaną też huczkiem.         Są żabkami nocnymi i najczęściej słychać tylko ich pohukiwanie godowe. Spotykamy się bardzo rzadko, najczęściej przy pracach ogrodowych i to tylko  w pewnym rejonie ogrodu – ale to wystarczy . Ważne , że są i  mają się dobrze. Unikam tam radykalnych prac ziemnych- w końcu to czyjś dom.

Grzebiuszki ziemne zwane Huczkami

Ropuchy szare i żaby trawiaste pomagają nam ile mogą w zwalczaniu różnych owadów, a żaby zielone koncertują nam do snu.

żaba trawiasta

ropucha szara

żaba zielona

 

Mam wrażenie, że wszystko to dzięki wodzie , wodzie spokojnej i  nie jałowej – wodzie pełnej życia. To tu odbywają się wiosenne gody płazów i  krwawe polowania na owady- o kąpielach nie wspomnę.  Nie bez znaczenia jest także, olbrzymia różnorodność roślin w ogrodzie, zapewniających wszystkim stworzeniom schronienie i suty posiłek.

A my ,co my z tego mamy!?

My mamy wyborne sąsiedztwo, sceny niczym z filmów przyrodniczych i pewność , że żyjemy w czystym środowisku. Nic nie jest tak wrażliwe na tym punkcie jak płazy.

Zachęcam do obserwacji i pomagania tym przemiłym stworzeniom, pewnie często- jak i w mim przypadku, gospodarzom terenu naszego siedliska.

Pozdrawiam z żyjącego  Ogrodu Tygrzyka , Janek i mali Sąsiedzi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ogród pełen niespodzianek

  1. Teresa pisze:

    ale super! u mnie tylko zwykłe żabki i ropuszki i jaszczurki ale za to wczoraj powitał mnie na ścieżce piękny padalec!!Piękny jest Twój ogród będący domem dla zwierząt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *