Widowisko szczęścia w Ogrodzie Tygrzyka

Gdy czeka się dziesiątą wiosnę , aby coś zakwitło , kolejne sprawdzające spojrzenie  rzucamy mimochodem. Ot tak, niby przypadkiem , zupełnie obojętnie spoglądamy  wiosną  na drzewo paulowni omszonej . I ciągle widzidzę omszone pączki kwiatowe zawiązane wczesną jesienią- to był dobry znak.

Czekając po raz wtóry na złudzenia

I nastał maj , a one dalej wiszą!

I stało się , pojawił się tak wyczekiwany kolorowy pączek, a potem kwiat.

 

Dla mnie, spełnienie kolejnego ogrodniczego marzenia. Lubię  sięgać po rzeczy, które są wyzwaniem, nawet jeśli moją cierpliwość wystawiona jest na nieprawdopodobną próbę.

Liczy się osiągnięcie celu!

 

Kilka słów o kwitnącym drzewie z dalekich Chin, kwitnącym w Ogrodzie Tygrzyka.

Tym drzewem jest paulownia omszona ( paulownia tomentosa), zwana też cesarskim drzewem, drzewem szczęścia lub drzewem tlenowym (Oxytree).

Drzewo dorasta do 20 m, w Polsce raczej mniej, z  uwagi na słabą mrozoodporność i ciągłe obmarzanie szczytowych części gałęzi. Za to wzrost młodych egzemplarzy w roku jest imponujący , w zależności od pogody i gruntu , nawet 5-7 m. Do tego jej liście są olbrzymie 30 , a nawet 50 cm.  W Ogrodzie Tygrzyka posadzona w 1998, raczej jako dekoracja z uwagi na piękne liście.

Nieoczekiwanie,  po wizycie w Gołubieńskim Ogrodzie Botanicznym w Gołubiu i wysłuchaniu opisu kwitnienia w tamtejszym Ogrodzie- stało się!    Czekam na kwitnienie!    Dziękuje Protoplaście tego Ogrodu, za pełną kolorytu opowieść – pewnie bym bez Twoich słów, dalej podziwiał tylko liście.

A tak , proszę spojrzeć. Widok  mówi wszystko. Zapach tylko dla mnie ha,ha

 

Każdemu kto zdecyduję się posadzić to drzewo, powiem tylko jedno – WARTO BYŁO CZEKAĆ.

Co do uprawy- najważniejsza jest temperatura, a właściwie zimny , unikanie mroźnych zimowych  wiatrów , a na przedwiośniu raptownych skoków temperatur.                             Dlatego warto sadzić te drzewa w zupełnie osłoniętych , pozbawionych przeciągów miejscach. Możliwość zakwitnienia , dopiero gdy drzewo dobrze zdrewnieje.

Pozdrawiam serdecznie z Ogrodu Tygrzyka przepełnionego  zapachem drzewa szczęścia, Tygrzyk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Widowisko szczęścia w Ogrodzie Tygrzyka

  1. Fantastycznie, że się udało! 🙂 Nawet nie wiem, jak bardzo się cieszysz! 🙂 Marzenia się spełniają 🙂

    • Tygrzyk pisze:

      Jeśli się czeka na coś kilka lat,to bywają i chwile zwątpienia.Na szczęście nadzieja umiera ostatnia ha,ha. Kwiaty na drzewie wyglądają „zabójczo ” i do tego pachną. Jeśli masz miejsce i odrobinę cierpliwości -spróbuj bo warto. Pozdrawiam .j.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *