Ogród Tygrzyka widziany okiem obiektywu

Każdy ogród  można oglądać na wiele sposobów, tak jak wiele jest oczekiwań od tego, co „majstrujemy” pod swoimi stopami- sadząc to i owo . Do tego każdy z nas widzi inaczej, żeby nie powiedzieć -widzi co innego. I to w tym wszystkim jest cudowna metoda- nie trzeba rozczulać się nad własnym roślinnym malowaniem. Nasz obraz przecież zawsze jest nieskończony i tylko ktoś nieżyczliwy, może wychodząc pozostawi cierpką nutę .

Ale co ona znaczy dla nas i naszych roślin? Nic !  To przecież  ostatni jego śpiew na Rondzie Skowronka.

Wejście do ogrodu Tygrzyka

 

Jak powiedział pewien wybitny angielski ogrodnik – „każdy ogród jest ładny, gdy podoba się jego twórcy”. Okazuje się , że nic więcej nie trzeba, by zostać spełnionym ogrodnikiem .

Nasz Ogród Tygrzyka to typowy wiejski  ogród, w którym napotkamy  miłe kwieciste widoki, poczujemy przyjemne zapachy wokoło nas i dostarczymy naszym kubkom smakowym różnych dojrzałych emocji – dosłownie.

Tulipanowa wiosna na zapleczu

Pachnąca przestrzeń

Domek gospodarczy wtulony w zieleń lub odwrotnie- to trzeba ustalić.

Widoki smaków

Smakowitości z pod szklanego klosza

 

Ogród rustykalny, wiejski czy po prostu sielski powinien kipieć swojskim, swobodnym klimatem, ale pod pozorem przypadkowości powinna się kryć idea łącząca w całość – dom, ogród i najbliższy krajobraz. Ma być pozytywnie i sielsko. Żyjąc w tak prowadzonym otoczeniu, musimy też zadbać o wszystko co żyje wraz z nami. Karygodne jest tworzenie ogrodowej wydmuszki pozbawionej życia- nie po to przecież uciekamy z miast!?

Nizinny ogród skalny

Za domem czeka przestrzeń

Widok wyspy z kuchennego okna

Na tle zieleni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli tylko można , stwórzmy nawet malutki wodny świat- zaskoczeniom z naszych ciekawych spotkań nie będzie końca. O posiedzeniu latem w wodnym mikroklimacie nie wspomnę, spokojnych miejsc nigdy za dużo.

Polecam wschód słońca nad wodą-bajka !

Poczekalnia wody – zbiornik połączony z dachem domu

Akwarium stawowe dla rybich piękności

Kolorów u nas dostatek

Trzy ławki , trzy perspektywy

 

Nie wymagajmy, aby cała nasza przestrzeń była jak przysłowiowa widokówka- szukajmy obiektywem nie wielkich smaczków -to właśnie takie urokliwe skrawki w plątane w kolorową porę roku, akcentują wyjątkowość chwili w naszym ogrodzie.                                 Sprawią , że  dostrzeżemy efekt naszej pracy i tytanicznej cierpliwości.

Nie od razu , nie w jednym roku ogród przekształci się w kolorowy świat, utrwalajmy go okiem  obiektywu, by zauważać ewentualne konieczne zmiany.

Wymalowany na złoto tulipanowiec-przy wejściu do części kwiatowej ogrodu

Różane pachnidła na południowej stronie domu

Bylinowy letni świat

Widzisz to samo co ja? To dobrze -to znaczy , że jesteśmy we dwoje w tej samej przestrzeni.

Co ważne , nie bójmy się eksperymentować barwami- budując tło czy wyrazisty akcent w ogrodzie, patrzmy w przyszłość. Ważne by nasze nasadzenia roślinne były  przemyślane , tak pod względem kolorystycznym , jak i doborem gatunków.

Kwiaty podobnie jak ludzie , nie z każdym chcą przebywać zbyt blisko i długo.

Nie musimy mieć wszystkiego! Ale warto tak posadzić nasze kwiaty, krzewy czy drzewa, aby przez cały rok nasz bliski krajobraz był pastelowy. Nawet jeśli miałby być tylko zielony.

Popołudnie w ogrodzie

Nad wodą zieleń ma setki odcieni

 

 

Mam nadzieję, że oglądając migawki z Ogrodu Tygrzyka, zastosujecie jakieś małe zauważone wiejskie rozwiązanie, drobnego ogrodnika z pod Torunia. Im więcej cierpliwości w nas, tym łatwiej doczekać ciekawego efektu.

Proszę pamiętać, ogród ma podobać się przede wszystkim nam. Wszystkie inne opinie są mniej istotne- choć cieszą. Dobre słowo nikomu jeszcze nie zaszkodziło- dlatego warto je wypowiadać.

Pozdrawiam, czekający wiosny,Tygrzyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Ogród Tygrzyka widziany okiem obiektywu

 1. Teresa pisze:

  dobrze jeszcze jak podoba się naszej „drugiej połowie” i naszym przyjaciołom.

 2. Katarzyna pisze:

  Och jak czekałam na takie pejzaże w Twoim ogrodzie, byłam bardzo ciekawa jak wygląda. Doczekałam się i to takiej ilości zdjęć w jednym poście. Jest pięknie. Piękny staw. Może jakiś post jak taki staw założyć? Co jest najważniejsze? Fajna kładka przez środek, taka woda mi się marzy… Widać, ze ogród dorosły, u mnie jeszcze malutkie roślinki… 🙂 Pozdrawiam.

  • Tygrzyk pisze:

   Nie wiedziałem ,ze ktoś Wrażliwy czeka na takie spontaniczne spojrzenie na mój ogród. Zdjęć jest mnóstwo .Pozostawiłem 60 GB , głównie do skatalogowania wszystkiego co rośnie u Tygrzyka. A jest tego trochę 657 gatunków -drzew ,krzewów ,pnączy ,bylin ,cebulowych mrówcza praca ,żeby to wszystko skatalogować. Ponad 900 odmian skatalogowałem-iście mrówcza zimowa praca dwóch zim. Hi,hi już finiszuję. Co do wodnych tematów pisałem o nich w 2015 roku np http://ogrodtygrzyka.pl/?p=202 http://ogrodtygrzyka.pl/?p=190 ale przymierzam się wiosną do cd. Pozdrawiam ,zycząc ciekawych spojrzen we własnym ogrodzie ,Janek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *