Szukając oddechu w ogrodzie

Spotkać śpiewającego  skowronka  na ul Skowronkowej , na pierwszym spacerze po mojej kilkudniowej niemocy  , to nie może być przypadek. To zachęta do ucieczki z za okna i sprawdzenia, kto woła mnie do witania wiosny w Ogrodzie Tygrzyka.

Jeszcze w chłodne dni z odrobiną śniegu, przebiśniegi nie patrząc na kalendarz liczyły na cud ocieplenia. I co by nie powiedzieć, wiedziały co robią.Przetrwały mrozy i całe kępy białych sopelków , jeszcze delikatnie zamkniętych, czeka na ciepłe promienie  słońca.

To optymizm w czystym wydaniu.

przebiśniegi

 

Nie trudno też spotkać w marcu , nawet w tak chłodne dni jak dzisiaj – raptem + 3 stopnie, przebiśniegów odm Plena (pełne) .

To dekoracja pod tytułem- nieśmiała wiosna.

przebiśniegi odm Plena

 

A gdy złapiesz już odrobinę wiosny i zamilknie kaszel zaskoczony świeżym powietrzem w naszych płucach, oczy zauważą miniaturowe słoneczka. Złotka śpieszące się by złapać światło i dać znać ogrodnikom, że najmilszy czas właśnie nadchodzi.

Ten widok rozkwitających ranników, to dla naszych oczu lek na całe to zimowe zło.

Maleństwa same sobie doskonale radzą -może jeszcze w tym roku nie zakwitną -ale są !          Złota ekspansja trwa.

 

Potrzebują teraz tylko jednego ciepłych promieni słońca.

Zadaniem dla nas jest , zapewnienie spokoju rannikom- nie kopania w pobliżu po ich przekwitnięciu, zapewnienie cienia i wilgotnej gleby. Magnolia gwieździsta  idealnie do tego się nadaje, dosyć późno puszcza liście i to pozwala takim roślinom jak ranniki, śnieżyce czy nawet krokusy zakończyć kwitnienie i silną wegetację.

Najlepszym dowodem jest ta kępka krokusów, proszę sobie wyobrazić , że rośnie w tym miejscu od 15 lat . Krokusy pochodzą z ogrodu mojej Mamy i zawsze zapominam sprawdzić jaka to odmian. Jedno jest pewne, to stara odmiana , pewnie jakaś botaniczna.

 

 

Chyba wystarczy jak na spacer kogoś wracającego do zdrowia. Teraz niech pora roku dopasuje się do temperatur jakie powinny być na przełomie marca i kwietnia , a ogród sam rozkwitnie.

Takie widoki jeszcze przed nami.

Magnolia gwieździsta odm Royal Star

Pozdrawiam wszystkich powracających do zdrowia, życzę podwójnej energii i skowronka śpiewającego nad głową. Janek zwany Tygrzykiem.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *