Skrzydlate radości naszych ogrodów

Jest coś co czyni ogród podwójnie radosny i wcale nie jest to podwójnie posadzona ilość kwiatowych piękności – tym dodatkiem są ptaszki. Ich towarzystwo jest nie do przecenienia ; śpiewają , dotrzymują nam towarzystwa, a swoimi bystrymi oczkami z przenikliwością godną Sherlocka Holmesa zauważają naszych ogrodowych „intruzów”- żeby nie powiedzieć, wrogów- robale !  Co czyni z nich Przyjaciół, pisanych przez duże P.                  I nieważne, że większość z nich nosi  kubraczki  w kilkunastu odcieniach beżów i brązów, to właśnie w nich najbardziej lubię- skromność i wszechobecny harmider wokoło .

Tak, to  wróble i mazurki, to ich jest najwięcej w Ogrodzie Tygrzyka- na wsi pod Toruniem. W  chłodniejsze dni w ogrodzie jest ich  nawet 200 , a 50 gości się na stałe w specjalnych kolumnowych hotelach.

Tak, tak ptaki są mądre i nie zmarnują żadnej okazji na przetrwanie, często ciężkiej zimy. Ale o tym, o hotelowych usługach Tygrzyka w kolejnym ptasim wpisie.

Beżowa rodzina wróbli u Tygrzyka

wielu nas

Wszędzie wróble i mazurki- i niech tak będzie zawsze!

zimowy wodopój

 

 

 

 

 

 

Są stali bywalcy ogrodu i takie  ptaszki co zapierają dech w piersiach przez dzień, tydzień czy zimę. Oto co o nich myśli ten co trzyma aparat, gdy uda mu się zrobić, jako taki portret  swych ptasich sprzymierzeńców .

 

Odważne rudziki są wyjątkowo ciekawskie – pogrzeb co nieco w opadłych liściach, a już będziesz miał odbiór jakościowy swej  pracy.              No i ten ich świdrujący wzrok.

Czyżyki są bardzo płochliwe, to cud , że ta para pozostawiła w ogrodzie swój portret.                         Śliczne ptaszki.

Och szpaku, szpaku.Najpierw przynosisz wieści o wiośnie, a potem zjadasz połowę czereśni.         Ale jest ci wybaczone, za bardzo lubię wiosnę i twoje czarne, połyskujące zielenią kreskowane palto. Budki lęgowe na ciebie czekają hi,hi

Moje sójki są ze mną od momentu pojawienia się soczystych brzoskwiń w ogrodzie,by zimą stać się kolorową dekoracją bieli.                                  Kolorowe mądrale !

A to nasze wolne ogrodowe papugi – grubodzioby . Ich płochliwość dorównuje pięknym deseniom jakie noszą na sobie.                         Oj, nie łatwo zrobić  im dobre zdjęcie.

 

 

 

Gołębie sierpówki ,uciekają z miasta na wieś szukając jedzenia i bezpiecznych noclegów. Ciężko im, bo nie są z naszej szerokości geograficznej.

 

 

 

 

 

 

Dzwońce. Zimą jest ich z nami najwięcej,by wiosną pozostawić parkę lub dwie na dłużej , dbając o przetrwanie gatunku hi,hi

Bażanty, nasze kolorowe kuraki przylatują  do nas  o dziwo nie na rozsypywane zboże, a na „słodycze” wiszące w ogrodzie. Zimą, w śnieżne dni jabłuszka rajskie odm Elyet , są  dla nich przysmakiem i nie lubią się dzielić z kwiczołami, kosami czy jemiołuszkami.  Po skończonym deserze , czasami  stają pod bramką i „proszą o płaszcz i odchodzą” hi,hi .

Mamy też zjawiającą się znikąd ptasią  obsługę medyczną.

Dzięcioły bywają regularnie odkąd drzewa stały się prawie pełnoletnie.

Mamy też specjalistów medycznych od refleksu, niestety kobuzy, jastrzębie nie znoszą obiektywów-pewnie boją się o swoją reputację. Ale pewien krogulec, a raczej Pani krogulec nie ma nic do ukrycia i postanowiła mi za pozować. Jej spojrzenie mówi wszystko- żadnych sprzeciwów i milcz- cudowny ptak.Nie wiem kto komu się bardziej przyglądał- byliśmy 5 m od siebie. To taki nasz Doktor od refleksu- ptasie zdrowie nade wszystko.

 

Dla ocieplenia wizerunku ptasiego towarzystwa w Ogrodzie Tygrzyka , kilka ujęć ptaków wprowadzających ciepło do ogrodu- sikorek. Widoczne na zdjęciach sikorki bogatki i sikorki modre, gdy obdarzą nas odrobiną zaufania , są doskonałymi fotomodelkami. Inne gatunki sikorek, takie jak sosnówki czy  czubatki przylatują na szybki posiłek i nici z fotki.               To nic, niech tylko bywają w naszym pobliżu, ich obecność sprawia nam dużą radość.

A oto sikorkowe fotomodelki.

I ja też ciebie widzę !!!!!!!!!!!!!

Tylko mi nie mów o diecie.

Modraszki- kumulacja

Ciociu posuń się.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sikorkowa kumulacja przy deserze

 

Deser oczywiście bywa ważny, aby przechadzać się wśród ptaków, ale jest coś znacznie ważniejszego- drzewa i woda. 

  • drzewa to schronienie , pożywienie ( cokolwiek by to znaczyło) , miejsca lęgów
  • woda to oś życia-piją wszyscy duzi i mali, a nawet się kąpią. Ważne by woda była na stałe i w bezpiecznym miejscu dla ptaków.Poidła to nie fanaberie, a przyzwoitość !
  • nasadzenia w naszych ogrodach im bardziej różnorodne, tym tworzą ciekawsze miejsce i zapraszają ptaki do nas. I nie dotyczy to tylko drzew i krzewów, nasze różnorodne kwiatowe nasadzenia są pewnym ogniwem pokarmowym. Każdy owad to potencjalne śniadanko- a tych w barwnych ogrodach nie brakuje.
  • bliskość leśnych obszarów jest kolejnym, naszym wielkim atutem, tworząc małą enklawę w takim sąsiedztwie możemy być pewni nie jednych ptasich odwiedzin.           W przypadku Ogrodu Tygrzyka jest to Rezerwat Lasów Piwnickich-  warto tam pójść na spacer, polecam.
  • na końcu tej wyliczanki jesteśmy my, od naszego zachowania wszystko się zaczyna i kończy. Wystarczy, że uświadomimy sobie , że to nie my byliśmy pierwsi, że hałas , brud , niszczenie środowiska nie sprzyja nam samym- już jest dobrze.

Życzę powodzenia w tworzeniu ptasich zakątków w swoim sąsiedztwie , zdaje sobie sprawę, o potrzebie czasu, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie muszę chyba nikogo zachęcać do słuchania śpiewu ptaków- to muzyka ponad czasowa.                                                                   Nikt i nic nie jest nas w stanie wyprowadzić z równowagi po takiej sesji.

Pozdrawiam ze śpiewającego ogrodu, Tygrzyk.

PS. Dziękuje wszystkim Sąsiadom, za  czynną pomoc w zapraszaniu ptaków w nasze okolice. Wyobrażacie sobie jak byłoby nudno i smutno bez ich treli. Zdziwilibyście się ile ciekawych ptaków nas odwiedza. To co widać w tym wpisie, to nawet nie połowa ha,ha.Pozdrawiam wszystkich dokarmiających w zimowy czas.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *