Piwoniowe nowinki u Tygrzyka

Bywają kwiaty,  które najlepiej, żeby nie przekwitały.Lubimy je startujące wiosną niczym czerwone czupurki,  podziwiamy ich ciekawe i tajemnicze pąki . A gdy zakwitną, trzymamy kciuki za wilgotną i umiarkowaną pogodę,  aby za szybko nie odeszły. Te wszystkie zachwyty to dla mojej piwoniowej ulubienicy w Ogrodzie Tygrzyka-piwonii delikatnej pełnej ( paeonia tenuifolia plena). I nie ważne , że oglądam ją kwitnącą już czwarty sezon, dla mnie jest to zawsze ten pierwszy raz. Zawsze jest nowinką kolejnej wiosny.

 

Piwoniowe czupurki w marcu.

O dziwo, jest bardzo wytrzymała i nieskomplikowana w uprawie. Oczywiście jeśli zachowa się podstawowe  warunki uprawy piwonii, do których należą wybór stanowiska słonecznego, a mimo to wilgotnego. Gleby o odczynie  obojętnym lub lekko kwaśnym. Wymarzona gleba dla piwonii, to gleba próchniczna, żyzna z domieszką gliny utrzymującej wilgotność. Osobiście doradzałbym  jeszcze trzy rzeczy:

  •  ściółkowanie kompostem jesienią, jako czynnik wzbogacający w składniki mineralne i  stymulujący wilgotność podłoża
  •  profilaktyczne zabiegi przeciw chorobom grzybowym np.  przed szarą pleśnią. Nie ma chyba nic gorszego, jak nagłe zwiędnięcie łodygi z pąkiem gotowym do kwitnienia. Niestety to się zdarza, szczególnie jak przenawozimy azotem. Łodygi dostają gnijącej zgorzeli od szarej pleśni ,tuż przy styku z ziemią .                                                                     Trzeba je jak najszybciej usunąć- po prostu wyrwać, nie obcinać !!!!, bo wtedy zostawiamy  część zarażonej łodygi na kolejny sezon. I dodatkowo wykonać oprysk np. Bioseptem, Kaptanem czy Rawralem.
  • no i uwaga na głębokość sadzenia- nie głębiej jak 2-5 cm   od najwyższego pączka na sadzonce. 

Ale jak już to wszystko opanujemy pozostaje nam tylko podziwiać .

piwonia delikatna w pąkach

Faza kwitnienia trwa tak długo, jak pozwala na to słońce, dla mnie zawsze za krótko.

 

 

 

 

W tym roku pojawiły się dwa kwiaty, na krzewie dopiero co posadzonej piwoniowej nowince u Tygrzyka – piwonii odm Veichii.  Prawda, że  cudeńko. Nie wiem dlaczego, ale wolę kwiaty niepozorne, które  swoje piękno mają delikatnie ukryte.

To właśnie taka odmiana piwonii – do odkrywania.

 

piwonia Veitchii

Proszę spojrzeć jakie dekoracyjny układ pręcików i ten kolor trudny do nazwania.

 

piwonia Veitchii z bliska

Jestem zaskoczony, że tak szybko zakwitła. Ale to pewnie rodzaj podziękowania  za klimatyzowaną podróż na tylnym siedzeniu,wprost od moich Przyjaciół z Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego hi,hi.  Po słowach opisujących tą sadzonkę , nie mogło być inaczej. Dziękuje super Ogrodnikom z Gołubia za moje tegoroczne  ochy i achy, pozdrawiam.

Czekam też na uchylenie rąbka tajemnicy wyglądu innej piwonii, kupionej jako odmiana drzewiasta  Bicolor. Jest pączek  więc to kwestia czasu.

Podobno odm drzewiasta Bicolor

A żeby łatwiej było czekać , kwitnie inna ogrodowa  skromność, śnieżyca letnia( Lencojum Aestivum), też zakwitła pierwszy raz w Ogrodzie Tygrzyka . Po nie wiem już ilu porażkach z śnieżycą wiosenną( Lencojum Vernum), kwitnie urocza namiastka tamtej piękności.

Czy jest gorsza-bynajmniej, proszę spojrzeć na jej zielonkawe plamki. Pozostaje mi tylko ją rozmnożyć i stworzyć kwitnący plamkowy łan.

 

Pozdrawiam z Ogrodu Tygrzyka, Janek.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Piwoniowe nowinki u Tygrzyka

  1. Podzielam twoja radośc ku piwoniom botanicznym, sa delikatne ,zwiewne. Pewnie na tych sie nie skończy, tak było ze mną, hihiihh.

    • Tygrzyk pisze:

      To już się stało. Z uwagi na wielość kwiatów w Ogrodzie Tygrzyka,coraz częściej szukam i zabieram ze sobą rośliny,także piwonie ,które są mało wymagające. To nie kwestia lenistwa,a unikanie rozczarowań.Rynek kwiatowy mami wybujałymi nowinkami,które przy nawrocie normalnych zim- zginą.A nam przecież wystarczą nasze piękności.Pozdrawiam z nad wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *