Cebulicowaty krajobraz u Tygrzyka

Cebulice zna każdy, to popularna wiosenna roślina cebulowa w naszych ogrodach i co ważne doskonale się rozmnaża i kwitnie. Jeden warunek – musi mieć spokój!

Sadźmy je tam, gdzie nie będą narażone na przypadkowe przekopanie, nasadzenie na ich stanowisku zaborczej konkurencji  i unikajmy zbyt suchych miejsc.                                           U Tygrzyka cebulica syberyjska, chyba najpopularniejsza odmiana, rośnie pod krzewami perukowca i krzewuszki . Celowo zostawiam im ściółkę naturalną z liści, by upodobnić im stanowisko do ich naturalnych. Nic tam nie ruszam, a nasiona same się rozsiewają i ich błękitna ekspansja trwa.

cebulica syberyjska odm biała

cebulica syberyjska

Kolejną śliczną odmianą, pokrewną z cebulicami jest puszkinia cebulicowata, jej kwitnienie jest odrobinę późniejsze. Ich poletko umieściłem bardziej na słońcu ( tak lubią),  co ciekawe rosną tam gdzie nic nie chce rosnąć – w pobliżu  jałowca skalnego  skyrocketa.                         Ich wymagania nie są skomplikowane,  wystarczy im to co napotkają wiosną w pierwszej warstwie gleby- głębiej są korzenie jałowca, no i wiosenna wilgoć. Widok jest obłędny, biel połączona z błękitem, im większe poletka tym ładniej się prezentują.

Dla zmylenia ogrodników, kwitnie wiosną w naszych ogrodach kwiatek bardzo podobny do puszkini, na pierwszy rzut oka identyczny- to cebulica Tubergena.                                             Różnice to budowa kwiatków np. pręcików i czas  rozpoczęcie kwitnienia, jest o dwa tygodnie szybsze. Rośliny są też wyższe od puszkini.

 


Dla urozmaicenia wiosennych barw, kwitną u Tygrzyka cebulice różowe. Wysadziłem jesienią wszystkie, nawet najmniejsze cebulki pod brzoskwinie-tam będą miały spokój.     Jest dużo maluchów i pewnie za rok będzie co oglądać.

maluchy cebulicy różowej

 

 

 

 

 

 

 

 

A na koniec kwitnące najpóźniej cebulice – cebulice dzwonkowate , nazywane też cebulicą hiszpańską. Bardzo uroczy kwiatek, tak kwitł rok temu. Oglądałem je dzisiaj i za tydzień będą już kwitły ( no i zrobię lepsze zdjęcia).

Jest jeszcze kilka odmian cebulic, o które można urozmaicić swój ogród – u mnie to wszystko. Ozdabiają najczęściej te miejsca, które później są zapomniane- i tak ma być .                                                          Kwitnie co prawda często mylony z cebulicami  śnieżnik lśniący ( Chionodoxe lucilae) , ale  łączy je tylko miejsce pochodzenia Azja.

No i błękity i biele.

Pozdrawiam z wiosennego ogrodu, no i nie zapomnijcie jesienią posadzić cebulic.   Tygrzyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *