Nie ma jak powiew wiosny

Tylko słońce poświeciło kilka godzin z wiosenną siłą, a już zrobiło się przyjemnie w ogrodzie. A gdy rozejrzymy się dokładnie to mimo, że to dopiero przedwiośnie, z pod liści wychodzą pierwsze kwiaty. W tym roku w Ogrodzie Tygrzyka były to skromne ranniki i przebiśniegi, które zaliczyły nawet śnieżycę.  Kolejny raz natura sprawdziła ich fantastyczną wytrzymałość na mróz, zresztą nie na darmo przebiśniegi noszą swoje imię.


 

 

 

 

 

 

 

 

Nie mogę się nadziwić ludziom, którzy wyrzucają wszystkie liście ze swoich ogrodów, to przecież  pierzynka na zimę dla co wrażliwszych roślin, nie mówiąc o   próchnicy powstałej z rozkładu liści. To naturalny stymulator kwasowości i przepuszczalności gleby, w miejscach gdzie pod drzewami czy krzewami, sadzimy rośliny typu ranniki, miłki, cebulice, zawilce, przebiśniegi czy śnieżyce wiosenne.

Tego typu kwiaty potrzebują wilgoci – ale nie za dużo. Lubią glebę próchniczną – ale nie ciężką.Kochają słońce – ale tylko wiosenne.

Dlatego pod drzewami, krzewami w próchnicznej, przewiewnej glebie, będą rosły bujnie i nigdy nas nie zawiodą w kwitnieniu. To nic innego jak naśladowanie ich naturalnych stanowisk- nie wyważajmy otwartych drzwi.

Nawet taki maluch jak mój rannik w otoczce ubiegłorocznych liści pokazuje na co go stać i prezentuje się bardzo okazale.

Ranniki 2017

 

Gramolą się też ciemiernik, ale póki co daleko im do sławy. Bezśnieżna zima zniszczyła ich sztywne i zimozielone liście. Trzeba je wszystki usunąć, zostawiając tylko zdrowe ubiegłoroczne, czasami jesteśmy zmuszeni obciąć wszystkie . Przy tej czynności uważajmy na zaczątki pączków kwiatowych- obcięte, czy nawet tylko uszkodzone nie zakwitną w tym roku. Nie zaszkodzi też rozsypać w pobliżu stanowisk ciemierników,  odrobinę wapna magnezowego- zapewni to lekko zasadowy odczyn gleby, tak lubiany przez ciemierniki.

Póki co mogę tylko pokazać kwitnienie z roku 2016, aby przekonać wszystkich, że dobrze oczyszczone wiosną ciemierniki ,warte są każdej minuty naszej pracy przy nich.

kwitnienie po wycięciu wszystkich starych liści

Kwitnienie po wycięciu częściowym starych liści

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać kolorowe przebudzenie ogrodu to fakt i nie pozostaje mi nic innego jak wyglądać moich ulubieńców- tulipanów.

Ale czy można mi  się dziwić, gdy czekam za takimi widokami ?

odm Carnaval de Nice

odm Innuende i wplątany Upstar

Queen of Night

 

 

 

 

 

 

 

 

Prognozy pogody na jutro są doskonałe, więc poszukajmy jutro kwitnących zwiastunów lepszego nadchodzącego czasu w naszych ogrodach – wiosny.

Pozdrawiam z Ogrodu Tygrzyka, Janek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy, Wiosna i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *