Ballerina z parapetu Tygrzyka

Kolorowy parapet  na przedwiośniu to często zasługa kwitnących roślin, którym człowiek zakłócił normalny tryb życia, aby ułatwić nam ludziom doczekanie wiosny.                               U mnie jest inaczej, ten ciekawy storczyk kwitnie regularnie od dobrych paru lat właśnie w lutym i ciągle na tym samym parapecie (strona pn-wsch). Będzie tak kwitł przez cały luty i marzec, każda silniejsza łodyga utworzy bukiet pomarańczowych urokliwych kwiatków.

Epimedium Ballerina.

Tym storczykiem jest Epidendrum radicans  Ballerina, jak widać pewna część kwiatka przypomina zwiewną tancerkę, cechę tą doskonale  skojarzył odkrywca tego storczyka i trafnie nadał  mu imię.

Proszę spojrzeć na szczegóły.

Kwitnie co prawda tylko przez  dwa miesiące, pozostając przez resztę roku tylko zielonym akcentem okna. Czy to wystarczy aby go polubić?  Oczywiście, że tak.                                    To właśnie teraz potrzeba nam, dużym i małym ogrodnikom ciepłych barw kwiatów.           A dwa miesiące podziwiania tańca Balleriny na parapecie, to aż nadto.

A tak wygląda cały okaz.

Jak widać jest dosyć wysoki, o wzniesionych łodygach i systemie korzeniowym adekwatnym do nazwy- żyje w donicy, ale tak naprawdę obok niej, dzięki korzeniom napowitrznym. Nie jestem znawcą storczyków, ale jedno mogę powiedzieć obserwując  mój okaz i porównując go z innymi rosnącymi w domu – jest bezobsługowy.

Wystarczy tylko;

  • posadzić w podłoże dla storczyków  i nie przesadzać przez kilka lat
  • ustabilizować łodygę posadzoną, aby storczyk nie wypadł z doniczki. Po roku łodyg jest kilka i koniecznie trzeba je podwiązać
  • bardzo rzadko podlewać
  • od czasu do czasu zasilić nawozem dla storczyków
  • idąc za moim przykładem Ballerinę postawić na stronie pn-wsch

I to wszystko !

Dla bardzo zainteresowanych mam w ofercie 5 sadzonek tego storczyka po 15 zł sztuka. Wysyłam tylko w poniedziałki lub wtorki, aby uniknąć noclegów roślinie w weekend na poczcie. Spadł śnieg i prognozy mówią o lekkich mrozach, dlatego też wysyłka może być przesunięta o kilka dni. Ale bez obaw, Tygrzyk nie zawodzi.

Wysyłam sadzonkę zapakowaną bez doniczki w taki sposób, aby sadzonka była bezpieczna i cało dotarła do zamawiającego – to z wcześniejszych doświadczeń.

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam z Ogrodu Tygrzyka, Ballerina i Janek.

27.02.2017 – 5 sadzonek znalazło nowe parapety, kolejny sadzonki może za rok, pozdrawiam Tygrzyk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Sprzedam/Wymienię i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *