Kolorowe ściany murków i budynków

W każdym ogrodzie znajdzie się jakiś mur lub ściana do zakrycia, a przynajmniej do uatrakcyjnienia jej wyglądu. Idealnym rozwiązaniem jest posadzenie na takiej wizualnej przeszkodzie róży krzaczastej o nie tak często spotykanej w naszych ogrodach, barwie pomarańczowej. W zależności od fazy kwitnienia jest pomarańczowa lub miedziano pomarańczowa, a jest nią róża krzaczasta  odm. Westerland.

odm Westerland

To bardzo silnie rosnąca róża, dla której przykrycie 2 m kw ściany to żadne wyzwanie, dorasta do wysokości 1,5 m, ale przy dobrych warunkach do 2 m. Dobrą jej cechą jest powtarzanie kwitnienia, wystarczy tylko pamiętać aby skracać dopiero co przekwitłe grona kwiatów.

 

 

 

 

 

 

 

Posadzona pod ścianą doskonale znosi każdą zimę, moja w Ogrodzie Tygrzyka rośnie już około 8 lat. Na zimę tylko lekko przykrywam podstawę krzewu kompostem i dbam aby z rynny budynku gospodarczego woda skutecznie odpływała daleko od róż.

Na początku marca przystąpię do przycięcia różanego krzewu, usuwając przemarznięte górne części ubiegłorocznych łodyg kwitnących, które nie zdarzyły dostatecznie zdrewnieć oraz  wykonam redukcję nadmiaru łodyg. Jak każdy przycięty krzew różany, odwdzięczy się doskonałym kwitnieniem i silnym wzrostem.

Trochę przypadkowo dołączyła pod ścianę budynku gospodarczego, róża kupiona jako odm Queen Elizabeth, okazała się różową niespodzianka o nieodgadnionym imieniu. I nie specjalnie wyglądała na rabacie róż wielkokwiatowych.

Imienia nie ma, ale urody jej nie brakuje.

 

 

 

 

 

Ta miła dla oka róża, to jakaś odmiana róży krzaczastej dorastającej do 1 m wysokości, ozdobionej kwiatami gdzie płatki ułożone są jak różowe dachówki.  Ten trochę przypadkowy duet doskonale sobie radzi w letnie dni i sprawia, że południowa ściana budynku nigdy nie jest nudna.

Warto posadzić szczególnie odm Westerland, która jest różą prawie bezobsługową i wyjątkowo odporną na choroby grzybowe, a przy tym jak widać o ślicznej barwie.

Pozdrawiam na progu przedwiośnia, Tygrzyk.

PS Może jakieś sugestie co do nazwy  różowej NN ?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ogród kwiatowy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *