Topinambur – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Topinambur – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Topinambur, znany również jako topinambur, jest rośliną, która zawładnęła kuchniami ludzi, którzy chcą zdrowo się odżywiać i nie przejmować się burzą. Ta nisko węglowodanową i niskokaloryczna opcja jest doskonała dla osób pilnujących wagi lub liczących kalorie. Mówi się, że topinambur ma wiele korzystnych właściwości, w tym wspomaga układ trawienny, nerwowy i mięsień sercowy.

Pochodzenie

Topinambur to rodzaj rośliny bulwiastej i pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy Harlan uprawiali tę roślinę, a przed kolonizacją nawet Indianie zbierali ją w Ameryce Północnej. Topinambur pochodził z obu Ameryk i po odkryciu został po raz pierwszy uprawiany w Europie.

Cenne składniki

Topinambur ma wiele składników. Jest doskonałym źródłem błonnika, który może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2, a także poprawić wrażliwość na insulinę. Inulina odpowiada także za prawidłowy poziom rozwoju mikroflory jelitowej oraz pobudza perystaltykę jelit. Topinambur jest doskonałym źródłem błonnika, wapnia, składników odżywczych i wielu przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że może zapobiegać wrzodom żołądka i jelit oraz powodowanym przez nie nowotworom. Topinambur pomaga zapobiegać miażdżycy i oczyszczać organizm z toksyn. Zapewniają organizmowi niezliczone korzyści, w tym obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Te wysokiej jakości karczochy jerozolimskie z pewnością dodadzą tekstury i smaku każdemu daniu. Topinambur to świetna zdrowa opcja ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne. Karczochy jerozolimskie są bogate w przeciwutleniacze i fitochemikalia, które pomogą Ci uniknąć problemów zdrowotnych związanych z alkoholem. Karczoch jerozolimski i topinambur to świetne produkty, które można włączyć do swojej diety. Oba mają dobrą równowagę składników odżywczych, które mogą pomóc w utracie, utrzymaniu lub przybraniu na wadze oraz obniżeniu ciśnienia krwi. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie magnezu i witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B3 – niacyny) zmniejsza poziom lęku w organizmie. Sok z topinamburu można nakładać na skórę w leczeniu oparzeń, wrzodów i łuszczycy.

Więcej o wartościach odżywczych topinamburu oraz możliwościach wykorzystania go w kuchni możesz się dowiedzieć w czasie wizyty u dietetyka. Możesz ją wygodnie odbyć poprzez portal halodoctor.pl. Konsultacja odbywa się zdalnie bez konieczności wychodzenia z domu w dogodnej dla pacjenta formie.

Topinambur w kuchni

Topinambur to soczyste, delikatne warzywo o słodkim smaku, które można porównać do orzechów i karczochów. Gotowanie, smażenie, pieczenie i spożywanie na surowo bulw topinamburu jest możliwe, a wszechstronność tego warzywa sprawia, że warto się nim zainteresować.

Topinambur – uprawa

Niestety warzywo to wciąż mało popularna roślina w Polsce. Wynika to prawdopodobnie z braku wiedzy, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa topinamburu. To jest łatwe! Wystarczy pokroić kilka bulw, włożyć je do ziemi i poczekać, aż wyrosną. Przy niewielkim nakładzie pracy uprawa karczocha jerozolimskiego nie jest trudna. Jest to roślina wieloletnia, która może przetrwać lata i będzie się dobrze rozwijać przy niewielkiej trosce. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem tych warzyw, czy nie, wydaje się, że istnieją w wielu różnych odmianach. W Polsce występuje odmiana Albik i Rubik, występują również w innych krajach. Mogą również występować jako długie i białe bulwy zwane Fuseau oraz stożkowe zwane Golden Nugget.