Rybia niespodzianka po latach

Wodna fascynacja jest w co drugim z nas, skąd się bierz ? Nie mam pojęcia, ale jest coś w wodzie, co nas do niej bardzo przyciąga. W Ogrodzie Tygrzyka pierwszym działaniem, za nim ruszyła budowa dachu nad głową, było wykopanie olbrzymiego dołu na przyszłe oczko wodne. Oczami wyobraźni widziałem moją wodną linie brzegową, moje kolorowe bukiety kwiatów kąpiących się w toni i wymarzone kolorowe rybki.

 

Dzisiaj, gdy się im przyglądam, wiem, że przeszedłem trudną drogę, od kałuży do krystalicznie czystego zbiornika wody, pełnej rybich piękności. Jeśli ktoś myśli, że wszystko to da się kupić, to jest w strasznym błędzie. To hobby ma zapach jeziorowego błota na dłoniach i smak wielogodzinnych lekcji biologii.

A ryby? No cóż, od kilku lat czekałem na moje „osobiście” wyhodowane „trójmasztowce”, czy inne mieszanki karasi japońskich kometa z karasiami japońskimi shubunkin. Te drugie krzyżówki pojawiły się bardzo szybko, ale „trójmasztowce”, tak nazywam kupione do mojej wody, trzy mieszańce welonów o potrójnych ogonach, nie zamierzały się rozmnażać.

 

Widoki były marne, dorosłe ryby miały warunki idealne, a maluchów i tak nie było  widać.   I tak przez 3 lata. Stawową niespodziankę odkryła osoba pijąca poranną kawę nad wodą. Pewnie dlatego mnie to nie spotkało, że już myślałem o dokupieniu kolejnych sztuk welonów. Przestałem wierzyć w powodzenie ich rozmnożenia.

A tu proszę.

„Trójmasztowy wychowanek”

 

Pomyśli ktoś, też mi wydarzenie, pewnie tak.  Ale dla mnie ten widok, rybich maluchów o potrójnej płetwie ogonowej, to jak prezent gwiazdowy.

Każdy ma inne małe radości, dla mnie są to niepozorne rybki, które pokazuję i opowiadam o nich, Małemu Hodowcy. Jego duże, wnikliwie patrzące w wodę oczy i zestaw pytań, to największa nagroda dla takiego jak ja. To nadzieja, na kolejnego pasjonata, spacerującego z lubością po Ogrodzie Tygrzyka, czy potrzeba coś więcej? Nie sądzę.


 Pozdrawiam z wodnej części Ogrodu Tygrzyka, Janek z Małym Hodowcą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Oczko wodne, Ryby i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *