Propozycja kolorowych nasadzeń drzew

Wielu z nas miało  nie lada przyjemność sadzenia drzew, które staną lub stały się żywymi elementami krajobrazu w naszych miejscowościach. Dzieje się tak, gdy nasze ulice powstają wraz z naszymi domami.Nie inaczej było na ulicy Skowronkowej, entuzjazm sąsiedzkich nasadzeń  był ogromny, dzięki temu dzisiaj aż miło patrzeć i spacerować po jesiennej ulicy .  

To własnie o tej porze kolorowe drzewa poprawiają nam nastrój, dla tego warto zaplanować z rozmysłem nasadzenia drzew, także w naszych ogrodach. Jedno jest pewne, drzewa potrzebują przestrzeni i o tym musimy koniecznie pamiętać wbijając łopatę w glebę.

W Ogrodzie Tygrzyka drzew  jest  sporo, nie będę wymieniał ich wszystkich, ale chciałbym  zaproponować kilka pięknie wyglądających gatunków  jesienią.

W zasięgu wzroku przez cały rok, powinien rosnąć tulipanowiec, przebarwianie liści to prawdziwe malowanie artysty. I póki wiszą liście przypominające swym kształtem, maleńkie koszulki  z  krótkim rękawkiem, nasz ogród jest pełen żółci i  złota.


 

 

 

 

 

 

 

Drobna uwaga – w sprzedaży najpospolitsze są dwie odmiany, tulipanowiec amerykański i tulipanowiec odm Aureomarginatum o dwubarwnych liściach, posadziłem obie odmiany . Niestety ta druga, bardziej atrakcyjna kolorystycznie odmiana, ale i wrażliwsza nie przetrwała naszych mrozów pod Toruniem. Widoczny egzemplarz ma 10 lat i rok temu zakwitł,  kwiat przypomina mały kielich tulipana, niestety  nie zachowało się zdjęcie. Inne odmiany to miniaturowa forma do małych ogrodów, odmiana Ardis i smukła Fastigiata. Z własnych obserwacji i doświadczeń znajomych, ten pospolitszy jest pewniakiem.

Kolejnym barwnym akcentem naszego ogrodu jest katalpa- surmia,  odmiana złotolistna . Co tu opowiadać, proszę spojrzeć jest ślicznym drzewem o każdej porze roku. Uwaga tylko na łamliwość gałęzi, unikać stanowisk narażonych na silne wiatry i przeciągi.


Kolorystyczną ciekawostką jesieni, jest perocja perska, nasze młode drzewko przybiera barwy czerwieni w najróżniejszych kombinacjach, by ostatecznie stać się złotym postumentem w jesiennym słońcu. Zadziwia też co roku, innymi kombinacjami barw i póki co tylko początkowe czerwienie są powtarzalne.

 

 

Sadząc kolejny gatunek drzewa, trzeba się głęboko zastanowić, czy mamy dostatecznie dużą przestrzeń dla tego monumentalnego olbrzyma- o nawet 35 metrowej wysokości. Nasz platan rośnie na pograniczu, jest elementem ulicznych olbrzymów,  a jednocześnie staje się kolorowym parasolem przysłaniającym nasz ogród. Jesienne barwy liści i ich kształt są bardzo atrakcyjne, ale i tak ciekawostką są wiszące owłosione orzeszki(owocostany). Wyglądają zimą jak naturalne bombki, no może nieco skromniejsze.  A póki co, czekam aż zjawi się jakiś ptasi amator tego niecodziennego posiłku.

 

Pozdrawiam z popadającego w późnojesienną nostalgie, Ogrodu Tygrzyka, Janek.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Jesień i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Propozycja kolorowych nasadzeń drzew

  1. Kasiula pisze:

    Przepiękne pod każdym względem niestety u Kasi nie ma miejsce na drzewa, zbyt mała działka by zasłaniać teren Ślicznie u Tygrzyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *