Czyżby to już…

Czyżby to już  przyszło nam się żegnać z latem? Patrząc na nocne temperatury i ilość wody spadającej z nieba, mam takie wrażenie. Ale są takie rośliny w Ogrodzie nie tylko u Tygrzyka, które taką pogodę tolerują , a nawet powiedziałbym, że lubią. Należą do nich wszelkie odmiany dali i eucomisów.  Bardzo lubiane i  popularne w polskich ogrodach dalie bez wody rosną bez wigoru, a ich kwitnienie bywa takie sobie. Ich odmianowa różnorodność do tego paleta barw tak różnorodna, że w każdym ogrodzie znajdzie miejsce.  A jeśli uzmysłowimy sobie łatwość uprawy, to tylko ilość wolnej powierzchni nas ograniczy przed uzależnieniem od nich. Jedyną trudnością w ich uprawie jest fakt nie odporności na mróz i konieczność przechowywania zimą poza ogrodem.

W Ogrodzie Tygrzyka  zazwyczaj kwitnie ich do 10 odmian i są to odmiany wysokie, które z daleka widać jako kolorowy akcent, pełen zaskakujących zwrotów barw.

odm Gudoshnik

 

 

 

 

odm Ludwik Helfert

odm Tsuki Yori No Shisha

odm Tsuki Yori No Shisha – cokolwiek to znaczy w języku polskim brzmi fantazyjnie, podobnie jak wyglądają  jej rozdwojone końcówki płatków.

Ta deszczowa pora wyjątkowo im sprzyja, posadzone całą grupą w słonecznym miejscu,  dobrze nawożonym jesienią prezentują się doskonale. Trzeba koniecznie pamiętać o wycinaniu przekwitłych kwiatów, nie dość , że są mało estetyczne, to jeszcze ich wycinanie pobudza do wypuszczenia kolejnych gałązek z pąkami. Dalie dobrze zadbane kwitną od końca lipca do pierwszych przymrozków.

dalie 2016 mix

Proszę pamiętać, stanowisko słoneczne, gleba dobrze nawożona, ale przepuszczalna( jeśli będzie zbyt gliniasta, mogą podgniwać bulwy) i co najważniejsze podczas wegetacji stanowisko nie może być bardzo suche . Jak widać na fotografii powyżej, ja zastosowałem podlewanie  dodatkowe z dachu szklarni.Tu nawet najmniejszy deszczyk staje się dobrodziejstwem, co zamienia się w soczystą zieleń pełną kwiatów georginii .Tak też nazywa się dalie w nie których zakątkach kraju do dziś.

odm Gudoshnik,

odm Alfred Gril                                                                        

odm Asccot

 

Mokrolubne dalie wszyscy znają, natomiast ecomisy, zwane też liliami grzywiastymi a krajach anglosaskich nazywane liliami ananasowymi, dopiero co pojawiają się w polskich ogrodach. Pewnie dlatego, że ich wygląd jest tak egzotyczny, że  kojarzy się  z kłopotami w uprawie. Nic bardziej mylnego, oprócz konieczności wysadzania jesienią i przechowywania podobnie jak dalie czy gladiole, cała reszta to typowa uprawa. Ta południowo afrykańska piękność ma swoje pewne fanaberie, ale z drugiej strony i nasze miejscowe piękności są pełne zachcianek, które z lubością spełniamy.

No własnie, czy to są fanaberie;

 • gleba przepuszczalna próchniczna z domieszką piasku
 • stanowisko słoneczne lekko przewiewne, zbyt silne wiatry wyłamią późniejsze duże i ciężkie kwiatostany( a to boli!!!!!!)
 • sadzimy dosyć głęboko ,wszystko zależy od wielkości cebul
 • nawożenie umiarkowane, ale proszę pamiętać tylko przy wilgotnej glebie i tu dochodzimy do sedna najważniejszego zalecenia.
 • eucamisy kochają wilgotną ziemię, kochają taką pogodę jak tego lata, deszczowa z przebłyskami słońca- NIE WOLNO ICH PRZESUSZYĆ PODCZAS WEGETACJI.

A oto efekt wilgotnej uprawy- proszę spojrzeć.

Euko

 

 

 

 

 

 

Odrobinę później kwitnie odmiana o bardziej wzniesionych pojedynczych kwiatkach. Jej przypudrowane fioletem kwiatki wabią wszystko oprócz  naszych motyli, nie ryzykowałem  jej wąchania, hi,hi.

Jak widać , na każdą pogodę znajdzie się wyjątkowy amator, to tylko kwestia poznania upodobań mieszkańców  naszego ogrodu. Posadzenie czegoś na zasadzie – o tu ,tu jest miejsce to jak ogrodowa  loteria, zazwyczaj w ten lub inny sposób przegrywamy.Niestety roślina przegrywa najbardziej, stając się wspomnieniem a w najlepszym przypadku fotografią, kolejnej szukanej zachcianki.

Życząc  cierpliwości i samych trafnych nasadzeń, zapraszam na spacery po Ogrodzie Tygrzyka,wiejskiego ogrodu pełnego  pasji, pozdrawiam Tygrzyk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Lato, Ogród kwiatowy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czyżby to już…

 1. Biżuteria pisze:

  Świetne są te kwiaty, pozdrawiam.

  • Tygrzyk pisze:

   Jest coś w tych wpisach chłodnego i mimo, że słowa pozdrawiają są jakieś zimne,jak z automatu. Stad to opóźnienie mojej odpowiedzi,nie wiem czy dobrze odbieram Twoje wpisy- czuje co czuje.Pozdrawiam serdecznie z Ogrodu Tygrzyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *